07. April 2014
Slovenija: 30 let triatlona
Ljubljana, 7. april 2014 (MOREL)- V soboto, 5. aprila 2014, so obeležili 30-letnico triatlona v Sloveniji s triatlonskim dnevom s tremi vsebinami. Začeli smo z Dnevom talentov, na katerem Triatlonska zveza Slovenije išče mlade nadarjene športnike s ciljem prepoznati potencialne udeležence za Olimpijske igre v Tokiu 2020. Sledilo je predavanjem o zdravi prehrani, kjer so svoje znanje podali Nada Kozjek, Denis Mastnak in Anita Kos, ter okrogla miza, kjer so sodelovali Ogor Kogoj, Miro Kregar, Mitja Mori in Uroš Velepec. V tretjem, akademskem delu pa smo podelili priznanja najbolj zaslužnim triatloncem v preteklem obdobju.
Tokratni izkupiček Dneva talentov – na katerem je nastopilo 30 mladih športnikov – je res spodbuden, saj takšnih rezultatov še nismo imeli, izstopalo pa je veliko število posameznikov, tako da se nam za prihodnost slovenskega triatlona ni potrebno bati. Pri puncah je največ točk dosegla Kristina Uršič, pri fantih pa Matevž Planko, oba člana Triatlon kluba Kamnik.
30 LET TRIATLONA V SLOVENIJI
Vse skupaj se je začelo leta 1970 v San Diegu s prvim tekmovanjem v triatlonu, Slovenci pa smo se lahko doma pomerili le 14 let kasneje, leta 1984 na Bledu.
Danes je triatlon olimpijski šport s katerim se v okviru Mednarodne triatlonske zveze (ITU) ukvarjajo že v več kot 150 državah sveta.
1984 smo na pobudo organizatorja Alojza Hvale prvo triatlonsko tekmo gostili tudi v Sloveniji oz. Jugoslaviji, in sicer na Bledu. Prvi zmagovalec tekme na slovenskih tleh je postal Brane Breznikar.
V tridesetih letih se je triatlon izredno hitro razvijal tako v Sloveniji kot v svetu, leta 2000, torej 16 let po začetkih v Sloveniji, je bil prvič uvrščen na program olimpijskih iger v Sydneyu.
V Sloveniji so se tekmovanja selila v Braslovče, Sevnico, na triatlon Lisco in kasneje Kamnik ter Celje. V začetku 90-ih let je Andrej Švent v Novemu mestu organiziral tudi srednji triatlon za evropski pokal in prvenstvo.
To so bili časi, ko se je začela snovati prva slovenska triatlonska reprezentanca, v katero se je kasneje uvrstila tudi Mateja Šimic, najboljša slovenska triatlonka vseh časov, ki je ta vikend nastopila med samo svetovno elito – na tekmi svetovne serije v Novi Zelandiji.
Da bodo mladi triatlonci lahko še naprej uspešno tekmovali in trenirali, bo Triatlonska zveza Slovenije v sodelovanju z Evropsko triatlonsko zvezo v septrembru letos gostila pripravljalni kamp za mlade perspektivne tekmovalce iz jugovzhodne Evrope, kar je novo priznanje za slovenski triatlon. Kamp bo na Ravnah na Koroškem, kjer je plavalni klub Fužinar – od koder prihaja tudi Damir Dugonjič – videl možnost povezave plavanja in triatlona, kar je tudi ena od razvojnih nalog Triatlonske zveze Slovenije.
Po kampu pa bo Triatlonska zveza Slovenije 13. 9. 2014 v Kopru gostila eno največjih triatlonskih prireditev v Sloveniji do sedaj – tekmo evropskega pokala pod okriljem ETU – Evropske triatlonske zveze.
PRIZNANJA
TRIATLONCI LETA 2013
V članski konkurenci je med moškimi prejel nagrado državni prvak v sprint in olimpik triatlonu in prvi Slovenec, ki se je med profesionalci uvrstil na svetovno prvenstvo v Ironman triatlonu – David Pleše.
Najboljša triatlonka leta 2013 je Mateja Šimic, lansko leto drugouvrščena na tekmi svetovnega pokala Guatapeju v Mehiki.
Med mladinci je nagrado prejel Jaka Kaplan, med mladinkami pa ženska ekipa v sestavi Kristina Uršič, Liza Uršič in Eva Skaza za 6. mesto na evropskem prvenstvu mlajših mladink v Holtnu na Nizozemskem v ekipni tekmi.
Najboljši paratriatlonec v letu 2013 je postal Alen Kobilica.
V lanski sezoni se je oblikovala tudi amaterska reprezenca Slovenije. Najbolj uspešna sta bila Jaroslav Kovačič in Anja Rugelj. Jaroslav je postal absolutni državni podprvak v olimpijskem triatlonu – na svetovnem prvenstvu v olimpijskem triatlonu v Londonu v kategoriji 25-29 let je dosegel 2. mesto, Anja pa je je na evropskem prvenstvu v polovičnem ironman triatlonu v Wiesbadnu v kategoriji 25-29 let osvojila 5. mesto.
SLAVNOSTNA PRIZNANJA TRIATLONSKE ZVEZE SLOVENIJE so priznanja ljudem, ki so v preteklih 30 letih bodisi izdatno pomagali pri razvoju in promociji triatlona v Sloveniji, bodisi bili tekmovalno uspešeni.
PLAKETO ZA ZGODOVINSKE TRIATLONSKE ŠPORTNE USPEHE so prejeli:
-
Jani Tomšič, prvi slovenski državni prvak in zmagovalec prvega triatlona v samostojni Sloveniji leta 1991 v Celju, poleg tega pa tudi priznan triatlonski strokovnjak.
-
Nataša Nakrst, že vrsto let stalnica na slovenskem triatlonskem zemljevidu, prva Slovenka, ki je na evropskem pokalu stala na stopničkah – 3. mesto v srednjem triatlonu leta 1992 v italijanski Ferrari. Poleg tega je bila kar 20-kratna državna prvakinja.
-
Brane Breznikar, prvi zmagovalec triatlona na slovenskih tleh – leta 1984 na Bledu. Brane Breznikar je aktiven triatlonec tudi še danes.
-
Bojan Cebin, 2-kratni svetovni prvak v duatlonu do 23 let.
-
Mateja Šimic, prva slovenska olimpijka v triatlonu, ki se že pripravlja na kvalifikacije za olimpijske igre v Rio de Janeiru 2016.
-
Ekipa v postavi Igor Kogoj, Miro Kregar in Uroš Velepec, dobitniki prve moške članske kolajne na evropskem prvenstvu za 3. mesto v dolgem triatlonu Jumeju v Nemčiji leta 1995, kar je še vedno edina članska kolajna na evropskem prvenstvu. Prvi so bili Nemci, drugi pa Angleži.
ZLATO PLAKETO TRIATLONSKE ZVEZE SLOVENIJE sta prejela:
-
dr. Rudi Škapin, ki je organiziral triatlon v Braslovčah, prav tako pa tudi prvo državno prvenstvo – leta 1991 v Celju. Poleg tega je ustanovil tudi prvi slovenski triatlonski klub Triatlet Celje.
-
Alojz Hvala, ki je organiziral prvo triatlonsko tekmovanje v Sloveniji, leta 1984 na Bledu. Na prvem tekmovanju se je iz plavalnega na kolesarski del odpravilo preko 400 tekmovalcev.
ZLATI ZNAK TRIATLONSKE ZVEZE SLOVENIJE
Največje priznanje ob 30-letnici prvega triatlona v Sloveniji – zlati znak Triatlonske zveze Slovenije – je prejel Matjaž Zupan, ki je v zgodovini slovenskega triatlona naredil zelo veliko, a bil mogoče zaradi svoje netekmovalne usmerjenosti velikokrat spregledan. Njegovo diplomsko delo z naslovom Razvoj triatlona v Svetu in pri nas popisuje zgodovino triatlona od začetkov do vključno leta 1997. Pomembno je njegovo delo na Triatlonski zvezi Slovenije in na klubskemu področju, kjer je predsednik Triatlonskega kluba Ljubljana. Bil je soorganizator državnih prvenstev v triatlonu v Kočevju med leti 1994 in 1999, glavni in prvi organizator akvatlonov za vse kategorije v ljubljanskem Tivoliju med leti 2000 in 2003 ter glavni organizator Sašovega duatlona med leti 2000 in 2004 v Škofji Loki. To so sporočili iz Triatlonske zveze Slovenije. (konec)